خاص اتصال ایران سوریه شیمیایی آویگدور لیبرمن

خاص: اتصال ایران سوریه شیمیایی آویگدور لیبرمن اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی چه کسی دست دولت را در جیب خزانه کرد؟

برداشت بیش از انتظار از خزانه جهت پرداخت یارانه نقدی در شش‌ماهه نخست سال باعث شد نام دو شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت ملی گاز به علت عدم پرداخت

چه کسی دست دولت را در جیب خزانه کرد؟

چه کسی دست دولت را در جیب خزانه کرد؟

عبارات مهم : منابع

برداشت بیش از انتظار از خزانه جهت پرداخت یارانه نقدی در شش ماهه نخست سال باعث شد نام دو شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و شرکت ملی گاز به علت عدم پرداخت سهم خود در تامین منابع قانون هدفمندی یارانه ها بر سر زبان ها بیافتد و مشخص شود این دو شرکت حدود ٦٠٠٠ میلیارد تومان از سهم شرکت هدفمندی یارانه ها را پرداخت نکرده اند.

به گزارش ایسنا، آخرهای سال گذشته شرکت مدیریت و برنامه ریزی منابع چهارگانه درآمدی قانون هدفمندی یارانه ها را اعلام کرد که بر اساس آن شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، شرکت ملی گاز، توانیر و آبفا چهار محل تامین کننده درآمدهای هدفمندی یارانه ها هستند.

چه کسی دست دولت را در جیب خزانه کرد؟

درآمد ۳۶ هزار میلیاردی شرکت پالایش و پخش

بر اساس اطلاعیه شرکت مدیریت و برنامه ریزی در سال ۱۳۹۵، برآورد شده است بود که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی حدود ۳۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان کسب درآمد خواهد کرد که باید تمام این منابع به شماره حساب ۱۲۷۱ خزانه واریز شود، سپس از این مبلغ حدود ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به عنوان هزینه های قانونی کسر و ۲۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد باقی مانده طبق قانون به حساب شرکت هدفمندی یارانه ها واریز می شود.

برداشت بیش از انتظار از خزانه جهت پرداخت یارانه نقدی در شش‌ماهه نخست سال باعث شد نام دو شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت ملی گاز به علت عدم پرداخت

سهم ۱۰ هزار میلیاردی شرکت گاز از هدفمندی

برای شرکت ملی گاز به عنوان دیگر محل درآمدی هدفمندی یارانه ها حدود ۱۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان آینده نگری شده است که باید به شماره حساب ۱۷۰ خزانه واریز شود. از این مبلغ حدود ۵۲۰۰ میلیارد تومان به عنوان هزینه های قانونی کسر شده است و تا ۱۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به شرکت هدفمندی یارانه ها واریز می شود.

بدهی ۶ هزار میلیاردی شرکت های پالایش و پخش و گاز

چه کسی دست دولت را در جیب خزانه کرد؟

دو شرکت مذکور درحالی متعهد به پرداخت بخشی از منابع درآمدی قانون هدفمندی یارانه ها شدند که طبق آخرین بیانات محمدباقر نوبخت، رییس شرکت برنامه و بودجه بدهی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و همچنین شرکت ملی گاز باعث شده است دولت که مجاز به برداشت ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان از خزانه طی یک سال هست، در کم تر از ۶ ماه جهت تامین منابع مورد نیاز هدفمندی یارانه ها ۱۲ هزار میلیارد تومان از خزانه برداشت کند.

نوبخت درمورد برداشت ۱۲ هزار میلیارد تومانی از خزانه بابت پرداخت یارانه نقدی در پنج ماه نخست امسال توضیحاتی ارائه کرد و گفت از منابع ناشی از هدفمندی یارانه ها در هر ماه بخشی به شرکت هدفمندی و بخشی هم به عنوان سهم و هزینه شرکت های مربوطه واریز می شود. این در شرایطی است که تا این لحظه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و شرکت ملی گاز حدود ٦٠٠٠ میلیارد تومان از سهم شرکت هدفمندی یارانه ها را پرداخت نکرده اند.

برداشت بیش از انتظار از خزانه جهت پرداخت یارانه نقدی در شش‌ماهه نخست سال باعث شد نام دو شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت ملی گاز به علت عدم پرداخت

به گفته وی، علت عدم پرداخت از سوی شرکت های مذکور بسته شدن حساب این شرکت ها به علت بدهی مالیاتی است که این عنوان باعث شده است با اینکه این شرکت ها منابع در اختیار داشتند نتوانستند بدهی خود را پرداخت کنند. شرکت ملی پالایش و پخش به طور حتم بدهی ٦٠٠٠ میلیاردی خود را به شرکت هدفمندی پرداخت و این رقم به خزانه بر می گردد.

داشتن یا نداشتن بودجه و همچنین عدم پایبندی دو شرکت مذکور به تعهد خود در زیر سایه این پرسش که با توجه به بسته بودن حساب این دو شرکت، تراکنش های آن ها چگونه صورت می گیرد، در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد.

چه کسی دست دولت را در جیب خزانه کرد؟

درحالی که بعضی مسئولین در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و شرکت ملی گاز در پاسخ به پیگیری های خبرنگار ایسنا درمورد عدم پرداخت بودجه تعیین شده است جهت یارانه ها اظهار بی اطلاعی کردند و حتی خواهان پیگیری آن از رییس شرکت برنامه و بودجه شدند، شرکت ملی گاز صبحگاه امروز در بخشی از توضیحاتی که درمورد قطع گاز نیروگاه های برق پراکنده به علت ناهماهنگی بین وزارت نفت و نیرو منتشر کرده است تاکید کرده “با توجه به تعیین سهم تکلیفی شرکت ملی گاز به شرکت هدفمندی یارانه ها و الزام به واریز وجوه به حساب مورد نظر، مورد نیاز است تا مشترکان صنعتی گاز نیز نسبت به واریز گازبهای مصرفی خود در همه بخش ها و به خاص CHPها در تاریخ اعلام شده است اقدام کنند و چگونگی کارسازی و نحوه پرداخت گازبها ارتباطی به این شرکت ندارد. بدیهی است واریز نکردن گازبهای مصرفی، شرکت ملی گاز را با پرسشها عدیده ای روبه رو خواهد کرد و این نیروگاه ها نیز هم اکنون یکی از بدهکاران عمده مجموعه شرکت ملی گاز هستند که با وجود مهلت تعیین شده است هنوز بدهی های خود را پرداخت نکرده اند.”

واژه های کلیدی: منابع | یارانه | پرداخت یارانه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs